
Folklórny súbor Lusk Krakovany vznikol podľa zápisu v súborovej kronike v novembri 1990 pri miestnom osvetovom stredisku Krakovany. V súčasnosti je už samotným občianskym združením, pracuje pod vedením manželov Evky a Michala Sedlákových.
Hudobne súbor doprevádza hudobná skupina Borovienka. Nové choreografie vytvárajú Jarmila Kubranová a Zuzana Snohová. Súbor navštevujú mladí ľudia vo veku od 13 do 32 rokov, jeho základňu tvorí okolo dvadsať tanečníkov.
Súbor každoročne účinkuje na Folklórnych slávnostiach v Krakovanoch.
Medzi največšie úspechy patrí účinkovanie na Myjavských slávnostiach v rokoch 1993 a 1999 a taktiež na Folklórnom festivale ,,Východná v roku 1994. Samozrejme absolvoval viac vystúpení v zahraničí, napr. v Belgicku, Holandsku, Nórsku, viackrát v Chorvátsku a v septembri roku 2006 prezentoval svoje tance a spevy v Srbsku v slovenskom mestečku Padina pri príležitosti 200.výročia jeho založenia. V posledných rokoch sa Folklórny súbor zúčastňuje aj regionálnych súťaží, na ktorých prezentuje Folklór zo svojho regiónu.

Folkórna skupina Krakovčanka existuje od roku 2003 t.j. 11 rokov. Jej 22 členov zahŕňa všetky vekové kategórie. Mladí členovia sa menia, odídu študovať, založia si rodiny atď., ale zase prídu noví. Zdravé jadro tvoria starší, skúsení členovia, ktorí sa viac než štvrť – storočie venujú folklóru, ktorý im prirástol k srdcu. Vedia svojim vystupovaním zaujať, pobaviť obecenstvo, rozdávať radosť. Svedčí o tom množstvo vystúpení doma a aj v zahraničí a záujem o náš bohatý program, ktorý je zameraný na všetky ročné obdoba.Viac nájdete v ponuke programov.
V programoch folklórnej skupiny Krakovčanka sú piesne, tance, zvyky, obyčaje z nášho regiónu. Udržujú tradície našich otcov a materí. Obliekajú sa do prekrásných krojov, ktoré im zanechali. Vystupujú tak pre našich, ako aj pre zahraničných hostí z Belgicka, Francúzska, Izraela, Nemecka, Holandska a Českej republiky. Vystupujú tiež na spoločenských podujatiach, rôznych oslavách, životných jubileách, svadbách – začepčení nevesty s malým kultúrnym programom. Vystupujú s harmonikárom Miškom Krihom alebo Milanom Kyselicom alebo s hudobnou skupinou „Vavrinecká trojka.„

Detský folklóry súbor Krakovanček vznikol v roku 2003 pri obecnom úrade v Krakovanoch pod vedením Mgr. Zuzany Snohovej. V súčasnosti je už súčasťou občianskeho združenia FS Lusk Krakovany. Súbor každoročne účinkuje na folklórnych slávnostiach v Krakovanoch, reprezentuje obec Krakovany na rôznych vystúpeniach a zachováva zvyky a tradície v obci, ako sú fašiangové obchôdzky a vynášanie Moreny. K úspechom súboru patrí účasť na súťaži detských folklórnych súborov a postup na krajskú prehliadku v rokoch 2007, 2009 a 2011. V roku 2013 dostal súbor ocenenie a pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za prínos v oblasti kultúry. Súbor spracováva autentický materiál z obce Krakovany a okolia, najmä detské hry a tance. Má 35 členov vo veku od 4 do 15 rokov. Členovia súboru sú rozdelený do dvoch vekových skupín, mladšej a staršej a stretávajú sa na pravidelných nácvikoch raz týždenne. Tanečným pedagógom a choreografom sú Jarmila Kubranová a Zuzana Snohová. Na akordeóne súbor sprevádza Danko Snoha.

Ľudová rozprávačka „Ozefa Omáčkech z Krakován“ vlastným menom Daniela Piscová rodená Macháčová. Od mala rada počúvala príbehy iných ľudí, ktoré ústnou formou podáva ďalej, čím nadväzuje na bohatú tradíciu rozprávačstva na Slovensku. Zábavnému rozprávaniu na javisku sa však intenzívnejšie venuje od roku 2001. Od vtedy sa viac krát zúčastnila na súťažnej prehliadke ľudových rozprávačov v Lodne na Kysuciach. Z ôsmych zápolení sa šesť krát stala laureátkou súťaže , raz bola ocenená a raz získala výnimočné ocenenie od kysuckej kultúrnej nadácie z Bratislavy.
Inšpiráciu čerpá z bežného života a vo svojich rozprávaniach často pranieruje rôzne ľudské neduhy. Svojím humorom pravidelne zabáva divákov na rôznych podujatiach. Z tých najzaujímavejších musíme spomenúť vystúpenie v Slovenskej televízii v programe: „ Keď sme sa tak zišli“, v televízii Šláger, v Slovenskom rozhlase, folklórnych festivaloch, rôznych rodinných a obecných oslavách, alebo na firemných ako napríklad na medzinárodnom kongrese dentistov a ich dodávateľov.
V civilnom živote je Daniela Piscová učiteľkou na Základnej umeleckej škole sv. Gorazda vo Vrbovom, kde učí literárno-dramatický odbor a tanečnú zameranú na folklór. So študentmi vrbovského gymnázia natočila etnografický dokument o tradičnej krakovianskej svadbe. Okrem toho, že si vo filme zahrala, tak ho i režírovala, napísala scenár a plnila množstvo úloh, ktoré vznikli pri zabezpečovaní jeho výroby.
Napísala mnohé scenáre, či už pre seba, folklórnu skupinu, amatérsky film, ale i detské scenáre šité na mieru pre svojich žiakov. Mnohé z nich sú napísané v nárečí, akým sa rozprávalo v Krakovanoch a ktoré v písomnej forme uchováva pre ďalšie generácie.